Ročník 2011

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 22. august 2011 Napísal: Administrator
Dátum uverejnenia Prečítané: 3933x
Vytlačiť

                Keď po vyhnaní z Raja človek vykresal z kameňa prvú iskru, nemohol ešte tušiť, že tieto iskry môžu rôznym spôsobom zmeniť svet. Objavený oheň slúžil najprv k tepelnému spracovaniu úlovku.

Z tohto hľadiska bol Raj bezpečným miestom, nebolo treba ohňa, stromy záhrady uživili človeka. Po vyhnaní bolo treba sa starať o seba a druhých.

 

                Tu sa naskytuje prvá otázka pre ľudstvo, na ktorú vlastne poznáme odpoveď: po namáhavej práci sme dospeli ku konzumnej spoločnosti, a objavili sa aj názory, že spejeme k samoobslužnému raju.

             Ak teraz urobíme skok v čase a priestore, môžeme vyanalyzovať, čím sa stali prvé iskry, aké ohne boli nimi vzkriesené. Boli to ohne vojen, nesvárov ale aj ohne obovujúce myslenie, život , duchovnú kvalitu spoločnosti v určitých historických obdobiach.

                Aké iskry kreše dnešný človek?

                Najviac nebezpečné sú politické iskry, hospodárske úpadky, zachvacujúce celé krajiny, spôsobujúce neistotu, chudobu a ďalšie negatívne javy. Pri skúmaní hviezdnatej oblohy nám napadne

varovanie niektorých vedcov, že v Univerze sa nachádza mnoho utajených nebezpečných iskier. Tieto dávajú námety mnohým režisérom k tvorbe katastrofických filmov. Ano, človek cíti, že niečo nie je v poriadku!

                Rôzne záujmové skupiny krešú svoje iskry, vznietené ktoré majú nedohľadné dôsledky. Sem patrí  terorizmus ako negatívny príklad, ako pozitívny sem patria jednoduchí veriaci ľudia: pri ich ohniach sa možno zohriať.

                Zdá sa, akoby zlo bolo silnejšie, ale príslovie hovorí, že tichá voda brehy myje, dobro vykonáva tiež svoju prácu. A tu je výzva a pobádanie kresťana, aby sa nehanbil za svoju aktivitu, aj keď sa zdá byť málo účinná.

                Kam kráčaš teda, svet?  Kto zvíťazí? Podľa Pavla sa zúčastňujeme akoby bežeckých pretekov,, kde prvý kto dorazí, získava veniec slávy.

                Skutky Božieho ľudu slúžia duchovnej obnove sveta, mieru a pokoju, i keď diabol striehne. Študujme Písmo a a všímajme si osobitne proroctvá, Boh na svojich dohliadne.

                Dochádzame k populárnej téme konca sveta. Už v minulom storočí, cca, od 70-tich rokov vznikla akási pseudoveda skúmajúca budúcnosť smerom k roku 2000. Popri katastrofických scenároch sú tu aj triezvejšie vyhliadky obnovy kozmu, pôjde asi o meteorologickéa zemepisno-biologické zmeny, ktoré sú spojené so spomínanými ľudskými iskrami.

                Odpoveď dáva každý podľa svojej viery, teologického presvedčenia, vedeckých analýz a každodennej intuície. V pluralizme názorov nezabúdajme na Kristove slová, že Jeho dietky budú vždy v bezpečí.                                                                    

Kováts Robert

Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. apríl 2012, 06:49
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2011„Quo vadis“ svet?