Články

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 29. október 2022 Napísal: Mgr. Vlastimil Šulgan
Dátum uverejnenia Prečítané: 417x
Vytlačiť

Niet viery bez modlitby a niet skutočnej a úprimnej modlitby, ak chýba viera. Typický začarovaný kruh. Takže, kde začať? Snáď len tam, kde začal Ježiš, keď ho učeníci poprosili, aby ich naučil modliť sa – „Otče náš". Je predsa viera náročným a zložitým aktom? Je výsledkom nejakej sofistikovanej techniky určenej len pre vyvolených a osvietených? Nie, je to ten najbežnejší a najľudskejší prejav dôvery voči niekomu, kto mi so srdcom na dlani ponúka celý svoj život. A modlitba? Len nepatrná odpoveď na Slovo lásky, ktoré ma sprevádza každou chvíľou života už od môjho narodenia.


Nuž teda, chcem sa v túto chvíľu odovzdať činnosti, kde som najviac človekom, pretože keď sa modlím, v hĺbke svojho srdca sa stretávam s niekým, kto ma dôverne pozná a prijíma so všetkými dimenziami, stránkami i slabosťami. Ty, Otče, predsa najviac rozumieš môjmu srdcu, vážiš si každé slovo, ktoré smeruje k tebe a viem, že sa Ťa ani nijako nedotkne, ak sa v túto chvíľu priamo nechcem obrátiť k tebe, ale k mojim blízkym, ktorý už ukončili svoju pozemskú púť, aby za hranicou smrti pokračovali vo svojej púti v duchovnom svete. Ak je totiž modlitba naozaj odpoveďou na Slovo lásky, potom sa sama musí stať láskou a bude ňou tým viac, čím viac do seba zahrnie tých, za ktorých si Ty sám obetoval svoj život. Ty sám predsa chceš, aby sme všetci boli spojení, ba čo viac, aby sme všetci boli jedno a niet sily ani mocnosti, ktorá by túto jednotu vedela narušiť. Ba ani smrť – tá nielenže nič neruší, ani neukončuje, ale dokonca zintenzívňuje. Môj veľký duchovný učiteľ Henry Boulad slovami vyjadril veľkú pravdu: „Mŕtvi prežívajú vlastne intenzívnejšie prítomnosť. Ich smrť ich neodvádza od nás preč, ale privádza ich do našej intímnej blízkosti a táto blízkosť je omnoho definitívnejšia než bola možno prv." (H. Boulad, Dimenze lásky, Karmelitánske nakladatelství Kostelní Vydří, 1995).
Tak teda, moji blízki, odišli ste z tohto sveta, stratili sa môjmu fyzickému zraku, avšak nie preto, aby ste stali len čoraz viac blednúcou spomienkou, ktorá sa postupne stráca, ako plamienok sviečky, ale preto, aby ste sa stali živou a účinnou silou v mojom živote! Viem, že ak Vám na niečom v tejto chvíli najviac záleží, tak je to najmä to, aby Láska postupne prebrala iniciatívu v každej oblasti môjho i Vášho, teda Nášho spoločného života. Viem, že do tohto diela vkladáte celú svoju energiu a silu a ja sa jej chcem otvoriť a spolu s Vami pracovať na tom, aby sa Božie kráľovstvo konečne stalo realitou. Amen.

Ostatná aktualizácia: sobota, 29. október 2022, 18:04
You are here:   Home