Články

Hodnotenie užívateľov:  / 2
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 26. december 2020 Napísal: Augustín Bačinský
Dátum uverejnenia Prečítané: 974x
Vytlačiť

Bratia a sestry, v čom spočíva pre nás – vo všeobecnosti – podstata Vianoc?Myslím, že v túžbe po radosti, pohode, láske, pokoji, skrátka byť šťastným. To všetko umocňuje krása a čaro vianočného stromčeka, kolied, chutného jedla a milých darčekov pod stromčekom od Ježiška.

Táto radosť sa zrodila pred dvetisíc rokmi v Betleheme. Najskôr túto radosť zažilo malé spoločenstvo ľudí: Jozef s Máriou v strede s dieťaťom Ježiškom, potom niekoľko pastierov na základe zvestovania anjelov. Ďalej ako sa dozvedáme zo Svätého Písma, boli to traja mudrci z Východu, ako aj prorok Simeon, či žena menom Anna v Jeruzalemskom chráme.

 

To boli počiatky radosti z Božieho daru, Mesiáša, ktorý mal priniesť radosť celému svetu ustanovením Božieho kráľovstva. Dnes ale na sviatok Narodenia Božieho Syna chcel by som vám zvestovať ďalšiu radostnú správu, a tou je, že ste bratia a sestry, bohmi.Čo to znamená? nie je to rúhanie? Veď predsa Boh je len jeden!

Práve takto s nepochopením zareagovali i súkmeňovci Ježiša, keď im, už ako dospelý, povedal: „Ja a Otec sme jedno". Židia zdvihli kamene a chceli ho kameňovať, že sa rúha. Hovorili: „Nekameňujeme ťa za dobrý skutok, ale za rúhanie, preto, že hoci si človek, robíš sa Bohom". Ježiš im vravel: „A nie je napísané vo vašom zákone: „Ja som povedal: Ste bohmi? Nuž ak (Boh) nazval bohmi tých, ktorým bolo dané Božie slovo - a Písmo nemožno zrušiť!, prečo vy hovoríte tomu, ktorého Otec posvätil a poslal na svet: „Rúhaš sa" za to, že som povedal: Som Boží Syn?! (Jn 10, 30 – 36).

Takže bratia a sestry, sme synovia a dcéry Božie, čiže bohovia, resp. máme sa nimi stať, keď budeme napĺňať záväzky, ktoré sme vzali na seba pri svojom krste.

Francúzsky teológ C. Tresmontant k tomu hovorí: „Už na počiatku ľudských dejín sa Boh rozhodol vytvoriť svoje iné Ja (človeka), bytosť podľa svojho obrazu a svojej podoby. A s touto bytosťou Boh jedná ako s bohom (Žalm 82, 6-7)".

To ale znamená, že Boh je Prvým Ja všetkých ľudí, čiže všetci máme spoločné naše Prvé Ja (Základ bytia). A keď sa v tomto smere dostaneme do hĺbky nášho bytia, na základ nášho bytia, ktorým je spomínané naše spoločné Prvé Ja, spoznáme, že sme skutoční bratia a sestry, jedna Boho-ľudská rodina.

A tak v tomto duchu vám želám radostné prežitie vianočných sviatkov a požehnaný Nový rok 2021

Váš arcibiskup Augustín

Ostatná aktualizácia: sobota, 26. december 2020, 09:07
You are here:   Home