Hodnotenie užívateľov:  / 2
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 13. august 2012 Napísal: Štefan Záhradník
Dátum uverejnenia Prečítané: 21054x
Vytlačiť

Drahé sestry a bratia!

Musím sa priznať, že v tejto chvíli budem trochu improvizovať. Pôvodne som vám chcel na úvod svojho príhovoru predstaviť svojho dobrého priateľa, ktorý sa mal dnes medzi nami zastaviť, ale zatiaľ ho tu nevidím. Až tak to však nevadí, pretože hlavne som chcel použiť ako tému jeho životný príbeh, ktorý skutočne inšpiratívny. Dôležité nie je ani tak to, čo presne robí ale to, že v konečnom dôsledku zachraňuje ľudské životy. Ja to tiež neviem ako presne ste na tom vy, ale ja teda niektoré rána neviem nájsť ani jeden jediný radostný dôvod prečo by sa mi malo chcieť ísť do roboty. Keď sme sa o tom bavili, tak mi povedal: „Štefan, tak s tým rýchlo niečo urob. Boh Otec nám dal slobodnú vôľu a ustanovil nás za Pánov celého stvorenstva, za vládcov zeme. Máš nepreberné množstvo možností, v ľuďoch a inšpiráciách, ktoré ti pomôžu ako nájsť pokoj a šťastie pre svoju dušu. Je však pravda, že niektoré rozhodnutia sú kľúčové a ovplyvňujú celý ďalší vývoj udalostí. Je treba sa rozhodnúť dobre a mnohokrát veľmi rýchlo. “Povedal mi.“Predstav si maníka, ktorý sa pred teba a postaví a ponúkne ti, že ti zázrakom zmení život na taký ako si ho predstavuješ vo svojich myšlienkach. Musíš sa ale rozhodnúť okamžite, do desiatich sekúnd. Žiaden čas na premyslenie alebo definovanie čo vlastne chcem alebo popis toho čo bude. To čo si si kedykoľvek predstavoval, že tak chceš to bude. Buď to alebo tvoj doterajší život.“ To vám poviem, to ma teda zacyklil. Čo drahí moji, vedeli by ste sa vy tak rýchlo rozhodnúť. Skúste si to práve teraz. Keď dokončím túto vetu ponuka skončila. Cink. A je to uzavreté.

Pre dnešnú modernú dobu je skôr typické, že očakávame racionálne argumenty a seriózny prístup, keď sa máme o niečom dôležitom rozhodnúť. Preto sa môžete úprimne pohoršiť, že takýto príklad je pre odpoveď, ktorú chcem, veľmi povrchný. Čo by nám teda pomohlo sa rozhodnúť? Keby sme videli ako ten obchodník vyzerá? A čo by sme chceli vidieť, aby to bol seriózny muž v stredných rokoch a s anjelskou tvárou a v čistom obleku? Alebo zarastený mladík v zaprášenom odeve z hrubého plátna, ktorý by sa nápadne podobal na obraz proroka z biblie? Možno sa opäť nevieme rýchlo rozhodnúť. Ten prvý pôsobí veľmi seriózne a súčasne, ale na takú zvláštnu ponuku je v ňom málo tajomnosti. A ten druhý? Má nesporný nádych niečoho neobyčajného, ale kým sa rozhodneme či to nemôže byť nejaký sektársky fanatik, jeho ponuka vyprší.

Tak to vyzerá, že s ponukou, to nie je také jednoduché. A nielen v tom kto nám to ponúka ale aj v tom čo nám to vlastne ponúka. Nie sme predsa žiadny nerozumní psíci, ktorí skočia alebo neskočia po hodenej kostičke. Chceme poznať všetky okolnosti a tak sa rozhodnúť. To je ale v rozpore s radou môjho priateľa, vedieť sa rozhodnúť rýchlo a dobre. A neklamme sa, v skutočnosti nejde o žiadnu ruletu. Veď keby sme si boli istý čo presne vlastne vo svojom živote chceme, čo presne by sme chceli zmeniť, bez váhania by sme ponuku od toho maníka brali.

Na základe toho k čomu sme dospeli a čo sme si teraz vyskúšali do akej mieri sme myslením podobný židom z Ježišovho okolia? Respektíve čo je na tom nesprávneho, že židia aj o Ježišovej ponuke stále pochybovali? Alebo ak sme aj my takými židmi povedzme to o sebe krajšie, slovom chceme o tej ponuke iba vedieť niečo viac.

A to je celý proces viery v našom živote. Kto to prichádza a čo nám to hovorí.

V krstnom obrade bývalý tieto otázky: „Čo žiadaš?“ - „Vieru.“ - „Čo ti dá viera?“ - „Život večný.“ V tomto jednoduchom dotazníku je skrytých viacero hlbokých teologických právd. Život síce prebieha v čase. Ale len čas ho nenaplní. Preto pre nás nie je jednoznačná odpoveď či chceme prijať radikálnu zmenu svojho života. Museli by sme vedieť čo nás v ňom čaká. Dôležitejší ako samotný čas je obsah života v tomto čase. Preto by možno niekto povedal, lepšie ako zmena podľa vysnívaných predstáv, je radšej začať znovu od začiatku. Ani tieto úvahy nie sú pre ľudstvo ničím novým. Preto si niektoré náboženstvá vybrali túto cestu.

Ale Boží plán s človekom sa nedá preinačiť. Nemôžeme udalosti vrátiť a zachovať sa v nich inak. Môžeme iba napraviť chyby, ktoré sme urobili. Poučiť sa z nich a neopakovať omyly.

Keď hrozí nebezpečenstvo, že sa voda dostane z koryta, budujeme hrádze. Proti požiarom robíme ochranné pásma. Poznáme však nebezpečenstvá hmotné, ale aj duchovné. Poznáme nebezpečenstvá materiálne i duševné.

Jedným z takýchto nebezpečenstiev je keď rezignujeme na čas, ktorý nám dal Boh na tomto svete. Je to paradoxne najviac vtedy, keď začíname hľadať vysvetlenie pre to čo sa deje v našom živote iba cez svoj pohľad, namiesto toho aby sme sa na čokoľvek, čokoľvek pozreli aj vžitím sa do pohľadu našich najdrahších blízkych, ktorých sa to vždy tiež týka.

V skutočnosti som presvedčený, že nie nevyhnutne by sme sa pre tú zvláštnu ponuku z môjho príkladu nerozhodli. Niektorý z nás môžu mať v tom čo by chceli zmeniť úplne jasno. Pretože by to možno bola len jedna jediná vec.

Keď som sa o tomto so svojím priateľom ďalej rozprával. Povedal že on vie, že takto sa to skutočne deje. Pretože pre nášho Nebeského Otca nie je žiadna z našich najhlbších túžob nesplniteľná. Dokonca sú tie najhlbšie túžby, ktoré sa týkajú dobra pre našich blížnych, v plnom súlade s jeho vôľou a jeho plánmi. Preto ak to čo ste by ste si želali najviac zmeniť je šťastie, zdravie a či nový lepší život pre vašich blížnych už sa to deje a vy ste sa rozhodli správne. Iba treba chvíľočku počkať aby ste aj uvideli čomu ste uverili.

Iba vám radím aby ste si aj vy osvojili filozofiu môjho priateľa. No vidíte, tak som sa zarozprával, že som si ani nevšimol, kedy tento môj priateľ medzi nás prišiel. Dámy a páni, môj najlepší priateľ, moja inšpirácia a spasiteľ sveta. Ježiš Kristus, ktorý prišiel zmeniť vaše životy teraz stojí priamo medzi nami.

„Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom... Kto je tento chlieb, bude žiť naveky“ (Jn 6,56-58).

Ostatná aktualizácia: pondelok, 13. august 2012, 08:51
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2012Zmením svoj život?