Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 12. február 2013 Napísal: Dominik
Dátum uverejnenia Prečítané: 1908x
Vytlačiť

To, čo ovplyvňuje a určuje náš život v existenčnej miere je darom. Devalvácia slova, strach spoľahnúť sa na slovo, lebo bolo zneužité i dôvera vložená do slova - to je síce lákavé, ale rovnako i nebezpečné. Lebo bez spoľahnutia na slovo človek nemôže byť obdarovaný tým najcennejším. Dar sa i preto stáva darom, že je v ňom prítomná dôvera v slovo. Dnes sa mi vidí, že dôverovať v slovo je pre nás ťažšie a ťažšie.

Slovo, naše ľudské slovo, čím ďalej, tým viac stráca na cene. A prečo je tento trend nebezpečnejší, ako sa na prvý pohľad zdá? Pokúsme sa pohľadať odpoveď na túto otázku v texte dnešného evanjelia. Apoštoli už veľa počuli o Ježišovi aj čo to od neho samého. Už ich priťahoval, radi ho počúvali, ale v ich srdci to základné, existenčné rozhodnutie zatiaľ nepadlo. Ešte nezanechali svoje siete. Udalosť zázračného rybolovu porozumeli lepšie ako mi, už i preto, že boli rybármi. Že dobre vedeli, kedy treba chytať ryby, kedy je najväčšia šanca na úspech. Vedeli, že v noci, keď je voda chladnejšia, keď ryby plávajú pri hladine a nie cez deň, keď je horúco aj vo vode, a ryby plávajú pri dne a vtedy sieť nepomôže. Ale nestal by sa tento zázrak i jeho ovocie, keby nebolo Petrovej dôvery v Ježišovo slovo. Príklad Šimona -Petra, jeho dôvera v Ježišovo slovo mu umožnila zažiť to, čo ešte nezažil, čo i správne pochopil i ako udalosť, ktorá sa nestala z moci človeka, ale z moci Božej.

Veď kto to kedy videl chytať s úspechom ryby cez horúci deň, keď sa ani v noci nedá nič chytiť. A paradoxne aj dnes, podobne ako v Petrovom príbehu, to Božie sa nám najzreteľnejšie zjavuje cez to, čomu najlepšie rozumieme, cez to, v čom sme “doma“. A v tom je nebezpečenstvo aj pre nás alebo i šanca. Dôvera v slovo, ktoré si navzájom povieme, v nás buduje aj predpoklady dôverovať v Ježišovo slovo. Bez tejto dôvery sa nemôže narodiť ani v našich životoch to najkrajšie, a bez dôvery v Ježišovo slovo sa nemôže narodiť to pekné ľudské, ale ani to Božie.

A zdá sa aj z dnešného evanjeliového príbehu, že to aj na nás záleží. A to o to viac, že ľudia sú pri všetkej úcte k rybám,/i rybárom/ viac ako ryby.... 

Ostatná aktualizácia: streda, 24. apríl 2013, 19:12
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2013To rozhodujúce nie je z našej moci