Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 04. marec 2013 Napísal: Dominik
Dátum uverejnenia Prečítané: 1385x
Vytlačiť

Lk 9, 28 - 36

Modlitba je pravda života. Ukazuje nám život z  nového pohľadu. Modlitba napomáha nachádzať zmysel životných udalostí. Zmysel, ktorý nie sme schopný nájsť z vlastných síl. Modlitba pomáha prekračovať svoj vlastný tieň, modlitba znásobuje naše sily. Modlitba dáva silu k dôvere, i k nádeji. Modlitba v Ježišovom zmysle, i v zmysle jeho príkladu, v prvom rade mení modliaceho sa. Mnohé veci vidí celkom inak.  A tak vidí i iné východiská i iné túžby i možné riešenia.

Ale každá modlitba prináša takéto ovocie? Ako sme sa naučili chodiť, písať, čítať, počítať a nebolo to neraz a bez ťažkostí, tak sa nám treba naučiť aj modliť. Naučiť sa modliť to sa nemyslí naučiť sa básničky, naspamäť modlitby, ktoré niekto vymyslel a niekto zaradil do modliacej knižky. Modlitba, ktorá nepríde ťažko, ako nepríjemná povinnosť musí byť tvoja modlitba. Modlitba, v ktorej si ty prítomný, ktorá obsahuje tvoj život, tvoju radosť, tvoju bolesť, tvoje zúfalstvo, tvoju nádej, tvoje tajomstvá.

Modlitba je dialóg, povedz Bohu to čo máš na srdci, a chvíľu vyčkaj, a započúvaj sa, ako sa Boh k tebe prihovorí k tebe v tvojom srdci, v tvojej novej, v modlitbe zrodenej túžbe! Ak mu aj svojím postojom odpovieš, tak sám zakúsiš ovocie svojej vlastnej modlitby.

K istému mudrcovi prišiel mladý muž s prosbou: Nauč ma tak sa modliť, aby som mal úspech v živote, aby sa mi všetko podarilo podľa mojich predstáv. Mudrc sa zamyslel a povedal mládencovi: Zober tento starý, špinavý kôš a prines mi vodu z potoka. Mládenec to urobil. Nabral vodu, avšak kým prišiel k mudrcovi voda mu z koša vytiekla. A tak to urobil viac krát! Potom ho prešla trpezlivosť a povedať mudrcovi, veď to nejde. A ten mu odpovedal. máš pravdu, ale predsa to nebolo zbytočné, starý kôš bol špinavý a teraz čistý a tak vzrástla jeho cena. A tak podobne je to aj s človekom, ktorý sa dobre modlí.

Modlitba nezmení okolnosti a prírodné zákony, to by nastal zmätok, ale zmení teba a čo bude treba naozaj zmeniť pre tvoje dobro to zmeníš vďaka modlitbe ty. Modlitba nám vo všeobecnosti málo chutí, a bolo by aj čudné keby nám chutila,  keď sme sa ešte nenaučili modliť.

Pôstna doba je naozaj vhodná na to, aby sne si aj tento problém lepšie premysleli, a mohli aj my väčší úžitok z tejto výlučné ľudskej možnosti i jedine ľudskej schopnosti.

Ježišu, nauč aj  nás modliť sa.

Ostatná aktualizácia: streda, 24. apríl 2013, 19:10
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2013Ježišu, nauč nás modliť sa!