Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 28. november 2016 Napísal: Mgr. Anna Záhradníková
Dátum uverejnenia Prečítané: 929x
Vytlačiť

V dňoch 23.-24.11.2016 sa v Lisabone a Mafre v Portugalsku uskutočnila Konferencia Svetovej rady národných katolíckych cirkví (SRNKC). Nakoľko 15.8.2016 António Raposo abdikoval z postu patriarchu, Konferenciu otvoril a viedol jeho zástupca, generálny sekretár arcibiskup Augustín Bačinský.

 

Hlavnými bodmi Konferencie bolo prijatie Evanjelickej luteránskej cirkvi a.v. v Rusku do Svetovej rady národných katolíckych cirkví. Táto cirkev vďaka arcibiskupovi Augustínovi Bačinskému dostala apoštolskú sukcesiu. Ďalším dôležitým bodom bolo zvolanie konferencie SRNKC do Moskvy v roku 2017, kde bude zvolený i nový patriarcha.

Ruská cirkev je začlenená do SRNKC cez štruktúru Cirkevnej provincie sv. Metoda, no počíta sa s tým, že na konferencii v Moskve bude ustanovená ako samostatná Cirkevná provincia, ako aj ďalšie iné.

Pre Slovensko, a zvlášť pre Nitru, je významnou skutočnosťou, že je vlastne vďaka generálnemu sekretárovi A. Bačinskému v súčasnosti centrom Svetovej rady národných katolíckych cirkví, čiže teritória od Antlantiku po Pacifik. Je to pre nás veľká česť, ale samozrejme i zodpovednosť.

Ostatná aktualizácia: pondelok, 28. november 2016, 11:30
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2016Od Pacifiku cez Atlantik po Pacifik