Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 10. máj 2017 Napísal: Mgr. Mária Pauková
Dátum uverejnenia Prečítané: 533x
Vytlačiť

„Pre každého človeka je dôležité žiť s pocitom užitočnosti. V dnešnej dobe, keď je nezamestnaných veľa zdravých ľudí si tí, ktorí majú postihnutie zraku, hľadajú prácu ešte ťažšie." Takto sa začína list, ktorý bol adresovaný Starokatolíckej cirkvi na Slovensku. Pochádza od AjMy s.r.o. z Levoče. O čo sa vlastne jedná?

 

Pani Yvetta Samsonová, ktorá je spisovateľkou píšucou poéziu, prózu i pamäte, sa osobne zasadzuje o pomoc tým, ktorí sú najzraniteľnejší. Sama si v živote veľa vytrpela, no každú bolesť sa snaží zvládať s trpezlivosťou a pokorou. Práve jej ťažkosti ju zbližujú s tými, ktorí v dnešnej dobe trpia i v dôsledku nejakého handicapu. Začala tak pomáhať deťom jednej nižšie uvedenej školy, ktorým daruje niektoré svoje diela. O koho sa konkrétne jedná?

Spoločnosť AjMy vznikla preto, aby dala možnosť zamestnať sa nevidiacim. Momentálne má dve chránené dielne so štyrmi pracujúcimi nevidiacimi. Pod ich rukami tu vznikajú krásne diela prevažne z papiera ako sú napr. krabičky rôznych veľkostí a tvarov, zápisníky, obaly na knihy a iné užitočné i darčekové predmety. To však nie je všetko. Firma úzko spolupracuje so základnou školou pre zrakovo postihnutých, ktorých podporuje finančne, no čo je ešte dôležitejšie, dávajú deťom konkrétnu víziu a nádej, že sa dá zamestnať aj s takým postihnutím, ako je práve to zrakové.

A prečo vlastne píšem tento článok? Je to pre inšpiráciu každého z nás. Niektorí môžeme zaujať pozíciu pomáhajúceho ako pani Yvetta, ktorá nezištne ponúka svoje diela a informuje svoje okolie o problematike, ktorá je spätá s životom nevidiaceho a jeho rodiny.

Či môžeme v rámci svojich možností zaujať postoj ako spomínaná firma, ktorá sa nebojí zamestnať ľudí s postihnutím a dáva im možnosť zapojiť sa do pracovného života. Dáva im spomínaný pocit užitočnosti a naplnenia. Napokon to vyplýva i zo Zákona NR SR č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, podľa ktorého každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov, je povinný zamestnať aj občanov zo zdravotným postihnutím v určitom počte, alebo v prípade, že tak z rôznych dôvodov neurobí, je povinný odviesť odvod za nesplnenie tohto podielu Úradu práce. Ako sme sa dozvedeli, povinnosť odvodu môže zamestnávateľ splniť i zadaním zákazky v určitej hodnote chránenej dielni.

Alebo môžeme akýmkoľvek iným spôsobom pomáhať druhým, ktorí sú na našu pomoc odkázaní – nie všetci sme zamestnávatelia, či pracujeme vo väčšej firme a ak aj áno, nie vždy máme dosah na jej riadenie. Vždy sa však dá pomôcť svojmu blížnemu. Niekedy postačí pomôcť odniesť mu ťažkú tašku z obchodu, inokedy zohreje skrehnuté srdce úprimný pozdrav a krátky rozhovor... Niekedy stačí obzrieť sa okolo seba, opýtať sa, byť tu a teraz pre svojho blížneho...

Ostatná aktualizácia: utorok, 30. január 2018, 11:46
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2017Aj my dokážeme byť užitoční