Ročník 2008

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 02. jún 2009 Napísal: Augustín Bačinský
Dátum uverejnenia Prečítané: 2980x
Vytlačiť
Zomrel mladý človek. Zahynul tragicky v práci v cudzine. Bola to rana pre jeho najbližších. Pohreb sa konal v jeho rodisku, v meste Nitra.
Nitra, ako vieme, sa rada pýši tým, že je kolískou kresťanstva. Ale zároveň okrem tvrdých katolíkov, myslím tým katolíkov rímskych, čiže rímskokatolíkov, je i mestom oponentov tomuto zoskupeniu, čo ich priviedlo až k ateizmu. Možno i pre výhrady voči rímskej cirkvi v tomto meste, nebol pokrstený zomrelý mladý človek.
Dnešní ľudia však pod tlakom spoločenských okolností alebo vnútorne nábožensky cítiaci, chcú aspoň pohreb mať náboženský. Veď mnohých napadá otázka: ktovie ako je to? A čo keď ten život predsa len existuje i po smrti? Možno i z tohto dôvodu chceli mať príbuzní zomrelého okrem tzv. občianskeho i náboženský pohrebný obrad. Automaticky šli na rímskokatolícku faru. Farár vraj ich odmietol. A tak sa obrátili na Starokatolícku cirkev, resp, v pravom slova zmysle na pôvodnú slovenskú katolícku cirkev. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi pred obradom rečníčka občianskeho pohrebu povedala, že vraj ma Mestskom úrade jej hovorili, že mám zakázané konať pohrebné obrady. Nevedela síce prečo, ba nevedela to pravdepodobne zdôvodniť ani pracovníčka príslušného mestského úradu, no zdá sa, že Nitra pracuje v tomto smere ako agenda „šuškárne“ veľmi dôveryhodne, nakoľko rímskokatolícky biskupský úrad svojou neomylnosťou jej to garantuje.
Samozrejme neprikladal som tejto správe zákazu nejaký význam a snažil som sa dôstojne pohrebný obrad vykonať nielen kvôli zomrelému a jeho príbuzným, ale i kvôli početnému – asi 300 prítomnému smútočnému zhromaždeniu. Dúfam, že k ich všeobecnému duchovnému dobru.
Áno, rímskokatolícki predstavitelia sa snažia zdiskreditovať moju osobu i našu cirkev, ale verím, že i v tomto prípade malý Dávid prekoná hrôzostrašného Goliáša. V konečnom dôsledku však tu nemá ísť o súperenie na spôsob politických strán či obchodného podnikania, ale mali by sme si vysvetliť veci v dialógu, resp. nech i v konfrontácii, v prospech veriacich alebo celkovo i občanov nášho starobylého slovenského mesta.
Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. apríl 2012, 06:49
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2008Komu patrí Nitra?