Ročník 2010

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 02. júl 2010
Dátum uverejnenia Prečítané: 16396x
Vytlačiť

Končí sa ďalší školský rok. Deti sa už tešia na prázdniny a my dospelí na dovolenku. Naozaj v tejto hektickej dobe je potrebný aj oddych. Žiaľ, väčšina z nás zabudla oddychovať. Pracovné aktivity meníme často i na dovolenkách za ďalšie aktivity. A potom prichádzame domov a s humorom i vážne hovoríme, že si potrebujeme oddýchnuť.

To však signalizuje, že s naším životným štýlom nie je čosi v poriadku. Pociťujeme, že strácame svoj životný stred. Ale čo je vlastne tým naším stredom, ktorý má držať našu ľudskú integritu pohromade? Je ním Boh. Áno, Boh, i keď toto slovo pre mnohých ľudí dnešnej doby je vyprázdnené, a preto je potrebné vrátiť mu správny obsah, životodarný obsah.

V poslednom čase rezonuje prakticky v celom svete slovo kríza. Hovorí sa predovšetkým o finančnej, hospodárskej kríze, ktorú okrem iného spôsobila kríza morálna. Ale i morálna kríza má svoju príčinu, a tá hlavne spočíva, ako hovorí známy psychológ G. Jung, v duchovnej, v náboženskej kríze. A o tej našej kresťanskej kríze hovorili niektorí teológovia už pred mnohými rokmi. Holandský teológ van de Pol dokonca už pred štyridsiatimi rokmi vo svojej knihe Koniec konvenčného kresťanstva avizoval hlbokú duchovnú krízu na celosvetovej úrovni.

Jednou z príčin tohto konca konvenčného kresťanstva je zmena pohľadu na svet. Pohľad na dnešný svet a náš svetonázor je totiž formovaný vedeckým pohľadom, na rozdiel od biblického, ktorý bol formovaný pohľadom predvedeckým. A to má za následok v širokých masách dnešných veriacich ľudí väčší chaos než ten za čias Koperníka. V dôsledku takéhoto pohľadu sa všetko relativizuje a mnohí ľudia strácajú pôdu pod nohami. Tento duchovný zmätok je podobný zemetraseniam, povodniam či mohutnému tsunami.

Ľudia v kríze potrebujú pomoc. Zatiaľ ju hľadajú predovšetkým v tej materiálnej rovine, ale čoskoro príde hlad a smäd i po duchovných hodnotách, pretože človek nežije iba chlebom, ale i Božím slovom. To je životná, dejinná skúsenosť. Ľudia potrebujú alebo budú potrebovať opäť domov, domov bezpečia a istoty pred životnými búrkami. A tým domovom je - i napriek spochybňovaniu niektorých skupín ľudí – rodina, v ktorej strede je práve Boh. Tomu sa však treba neustále učiť, spoznávať to i v období prázdnin a dovoleniek, ktoré nás očakávajú.

A preto bratia a sestry, želám vám príjemnú, osviežujúcu dovolenku, ale zároveň veľa úspechov i v hľadaní a realizovaní Božieho projektu, ktorým je kráľovstvo Božie, to znamená kráľovstvo vašich spokojných a šťastných rodín, ktoré vám budú zdrojom sily, relaxu a hlavne lásky prúdiacej zo stredu nielen našich životov, ale celej úžasnej skutočnosti, ktorým je spomínaný – pre mnohých zatiaľ kontroverzný Boh.

Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. apríl 2012, 06:49
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2010Kríza ako pôrod - čas ťažkosti, ale i milosti