Ročník 2010

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 13. júl 2010
Dátum uverejnenia Prečítané: 18980x
Vytlačiť

Ako predstaviteľ Starokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorá sa alternatívne volá i Slovenská katolícka cirkev, som dostal pozvánku od premiéra Róberta Fica na slávnosť odhalenia súsošia vierozvestcov Slovenov sv. Cyrila a sv. Metoda v Komárne. Potešil som sa tomu a zúčastnil som sa tejto významnej akcie, i keď v ten deň naša cirkev slávila tzv. Gorazdov deň na počesť nášho prvého slovenského velikána a mali sme hosťov z Poľska i Rakúska.

 

Pri príchode do Komárna som bol trochu zarazený, že som v priestore okolo aktu slávnosti nevidel žiadnych kolegov z Ekumenickej rady, či iných náboženských predstaviteľov, a nevidel som ich ani počas celej akcie. Takže vlastne slovenskú cirkev som zastupoval iba ja.

Slečna, ktorá mala na starosti protokol ma milo uviedla pod altánok, aby som bol chránený od horúceho popoludňajšieho slnka. Čochvíľa na to prišiel pán minister Ľubomír Jahnátek a tak sme, ako súčasní Nitrančania, mali možnosť aspoň na krátky rozhovor. Podobne to bolo i s pánom predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom a s ďalšími prichádzajúcimi politickými činiteľmi: ministrom kultúry M. Maďaričom, poslancom D. Jarjabkom, hercom J. Sarvášom, predsedom nitrianskeho VÚC M. Belicom a inými. No to už ma protokolárka uviedla do ďalšieho sektoru pre pozvaných, kde bol i umelec a tvorca súsošia, majster akademický sochár Ladislav Berák.

Pán premiér prišiel tesne pred otvorením slávnosti, ktorú moderoval pán Sarváš. Ľudí v tom čase už bolo v okolí súsošia niekoľko stoviek. Avšak okrem aplauzu prítomných, ktorí chceli vzdať hold našim vierozvestcom, bola tam i početná skupina s maďarskými vlajkami, ktorá najskôr ojedinele prejavovala nesúhlas s danou akciou, no čoraz intenzívnejšie a hlučnejšie rušila tento dôstojný akt slávnosti. Pokriky, pískanie, ba i prenikavá sirena, ktorá pripomínala rušenie Slobodnej Európy, veľmi znepríjemňovala dôstojnú chvíľu prítomným. Jeden z prítomných pozvaných, medzi ktorými som bol i ja na adresu provokatérov poznamenal: „to sú maďarskí pohania“, a ja dodávam: ktorí vypískali slovenských vierozvestcov. No nielen oni. Medzi nich patria aj tí, ktorí boli pozvaní, ale neprišli vzdať hold našim oslávencom a tak ich vlastne vypískali tichou formou. Škoda. Pretože súsošie je naozaj veľkolepé dielo a miesto na slovensko-maďarskej hranici môže byť skutočným symbolom európskeho porozumenia a perspektívy práve v duchu týchto velikánov, sv. Cyrila a sv. Metoda.

Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. apríl 2012, 06:49
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2010„Maďarskí pohania“ (ale nielen oni) vypískali slovenských vierozvestcov