Ročník 2011

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 14. január 2011 Napísal: Mgr. Mária Pauková
Dátum uverejnenia Prečítané: 9433x
Vytlačiť

Veríte v slobodu? Každý si pod týmto pojmom predstaví niečo svoje, jemu vlastné, alebo nejakú všeobecnú definíciu. Povieme si, som slobodný, keď si môžem robiť, čo sa mi páči, čo chcem a nik mi v tom nebráni...

Z pohľadu minulosti boli obdobia, v ktorých sa o slobode hovoriť nedalo alebo len v malej miere. Boli časy otroctva, slúženia druhým bez úcty k služobníkovi, boli obdobia popierania samotnej podstaty ľudských práv... Ľudia boli prenasledovaní za svoje názory, za prejavy, ktoré slúžili na vyjadrenie ich vnútra, ich pocitov. Dokonca ľudia za slobodu zomierali v národných či osobných bojoch.

A dnes? V posledných desaťročiach sa ľudia vzbúrili proti všetkému a všetkým. Začali svoj boj za slobodu. Začali protestovať proti útlaku, dokážu vyvolať štrajky, aby presadili svoju vôľu a zatlačili späť utláčateľov, ktorí ich zneužívajú napr. v pracovnej oblasti. Veď koľko už bolo štrajkov len takých zamestnancov leteckých spoločností, v továrňach, zdravotníkov či kamiónistov? Začali sme vnímať chudobu krajín tretieho sveta a tých, ktorí sú blízko nás a zaujímame sa o nich. Pomáhame im, snažíme sa burcovať naše vlády, aby pomáhali a kritizujeme ich, keď nerobia niečo dobre. Máme slobodu prejavu a snažíme sa ju využívať, hoci aj tá je v mnohých prípadoch potláčaná.  Je tu mnoho slobôd, ktoré dokážeme využívať v pozitívnom slova zmysle.

Ale je to tak vždy?

Sú tu i iné revolúcie, negatívne. Čo  si myslíte o alkoholizme, fajčení, gamblerstve, obchode s drogami a ľuďmi – živými či určenými na orgány a iných podobných asociálnych prejavoch? Zdá sa Vám to prehnané? Nie, aj to priniesla dnešná doba bezhraničnej slobody. A ako vnímate napr. sexuálnu revolúciu? Áno, ľudia si vybojovali  voľný sex tak, že sa už nik ani nepozastaví nad tým, keď si partneri žijú vo zväzku bez záväzkov. Majú deti, no keď sa im znepáči byť spolu, môžu sa ľahko rozísť bez nejakého rozvodu a pohany pred spoločnosťou. Ďalej tento voľný sex priniesol rozšírenie pohlavných chorôb a predovšetkým známeho AIDS. A naša mládež? Nedávno som počúvala na nemenovanom slovenskom rádiu reláciu o dôsledkoch tohto fenoménu na 10, 11 ročné deti, ktoré sa rozhodli pre sexuálny život, pretože o ňom už predsa vďaka všetkej slobode vedia. Samozrejme sú to len negatíva – psychické problémy, labilita, pocity menejcennosti... Myslíte si, že výchova detí k sexuálnej čistote pred manželstvom je zastaraná? Že je to staromódne? Že je potrebné poznať viacerých partnerov a potom sa rozhodnúť, kto je ten najlepší pre mňa?

Ja si myslím, že potrebujeme slobodu, no v každom prípade je nevyhnutné poznať mantinely, ktoré nás majú držať v hraniciach nielen neokrádania druhých o ich vlastnú slobodu, ale aj takých, ktoré nám ukážu cestu, ako žiť zdravým a morálnym životom. Mali by sme vždy rozmýšľať, ako žiť tak, aby z našej slobody a našich výhod mali osoh aj druhí, menej šťastní. Mali by sme žiť tak, aby naša spoločnosť prosperovala. No nie len materiálne, pretože také blaho rýchlo pominie. Ale predovšetkým duchovne. No ľahko sa o tom hovorí, horšie koná. Dnes je na svete len veľmi málo ľudí, ktorí sú morálne a duchovne bezúhonní. Väčšina z nás potrebuje vedenie. Sme však ochotní dať sa viesť a prísť o svoju „slobodu“? Ak áno, kým...?

 

Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. apríl 2012, 06:49
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2011Kto z koho