Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 38 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 02. november 2018 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2018
Prečítané: 1147x
Vytlačiť

Zahrajme sa na rodinu – táto skupinka bude hrať rodinu pri nedeľnom obede, táto po návrate všetkých členov rodiny domov, táto na výlete vlakom do Tatier...

Rodina – slovo, inštitúcia, puto... sen... Už ako deti sa hrávame na rodinu – na ocinka a maminku. Snívame o tom, ako raz budeme mať manžela, manželku, deti, dom, domov. Snívame o krásnej a čistej rodine plnej harmónie, pohody a lásky.

 

No nie vždy všetko klape, ako má. Občas sa rodičia poškriepia, občas deti neposlúchajú, občas nám súrodenci lezú na nervy, občas sme smutní... Naše rodiny ešte nefungujú pri všetkej dobrej vôli tak, ako by mali. Je to problém, ktorý vznikol v minulosti, no dnešok sa k tomuto zlyhaniu pridáva a preto je tento problém zároveň i výzvou súčasnosti.

Čo môžem urobiť ja pre to, aby bola moja rodina radostným miestom? Existuje niečo, čím by som mohol prispieť k násobeniu lásky u mňa doma? Čo od rodiny dostávam ja a čo do rodiny zas na oplátku vkladám?

A čo tak prejaviť záujem o svojho parťáka v rodine? Napr. prísť za rodičom a opýtať sa ho, akí boli jeho rodičia, alebo ako sa hrával, keď bol on ešte dieťa... Pomôcť s prácami doma... Čo ešte?

Rodina predsa nie je len o mne, ale aj o mojich rodičoch, mojich starých rodičoch, ich predkoch...

Nie je to fascinujúce pozrieť sa dozadu a vidieť, koľko ľudí žilo v našej rodine pred nami? Je to krásne a zároveň špeciálne - v tomto čase „dušičiek" aj dôležité - uvedomiť si spojenie s nimi a ponúknuť im pomoc, ktorú aj možno potrebujú. Veď aj oni snívali o krásnych rodinách plných lásky a my sme tí, ktorí im môžu pomôcť tento sen naplniť.

Myslím si, že rodina je základom, kde dostávame nielen život, rast, rozvoj, ale je i školou lásky. Nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Všetci sa v nej učíme rásť v srdci a v láske. Učíme sa vytvárať dobré vzťahy ako deti s rodičmi svojou oddanosťou, ako súrodenci navzájom (tieto vzťahy potom prenášame do svojej širšej rodiny i medzi rovesníkov), ako manželia a napokon, keď príde čas i ako rodičia voči svojim deťom (a teda i voči celému svetu).

Svet by mohol byť taký krásny, keby práve tieto vzťahy správne fungovali! Veď to všetko je základom pre dobré fungovanie spoločnosti. Nuž neostáva nám iné, len sa ešte veľa učiť a z našej pozície meniť tento svet svojím dobrým srdcom.

You are here:   HomeSKNRočník 2018Rodina o akej snívam

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
01:55
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
454
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2171282

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri