Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 54 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 19. november 2019 Napísal: Augustín Bačinský Kategória: Ročník 2019
Prečítané: 1271x
Vytlačiť

Doposiaľ v dejinách prebehli mnohé hrozné vojny. A i keď víťazi zaviedli určité dni ako víťazstva slobody, predsa ozajstná, pravá sloboda, sa ešte v dejinách ľudstva nedosiahla. Pravá sloboda sa totiž dá dosiahnuť jedine víťazstvom nad najväčším nepriateľom ľudstva, Satanom.

Po novembri 1989 mi rozprával raz jeden pravoslávny kňaz, ako to vyzeralo v Rusku, ktoré prežívalo podobné zmeny, hlavne čo sa týkalo tamojšej pravoslávnej cirkvi. Boli tam trenice, ktoré mali byť očistou cirkvi. A tak, z tohto dôvodu, prišiel za váženým starcom kňaz, ktorý sa navrátil zo zahraničia, a hovorí: Otče, ja som nemohol zniesť tú hroznú situáciu a atmosféru za komunistického Ruska, a preto som emigroval, aby som mohol žiť slobodne v pravoslávnej viere. Starec ho pochválil a povedal mu: Dobre si urobil, synu. Druhý kňaz však na svoju obhajobu hovorí starcovi: Otče, ja som zostal v Rusku i napriek prenasledovaniu, len aby som aspoň trochu prispel k zachovaniu pravoslávia v Rusku. Starec i jemu s láskou prehovoril: Dobre synu, si urobil.

 

A u nás, v rámci revolučných zmien, to bolo podobné. Veľká väčšina obyvateľov, vrátane kňazov, sa zjednotili dokonca pod piesňou „Sľúbili sme si lásku" a vyzeralo to, že naozaj prichádza nová spoločnosť. Avšak, cirkev čoskoro akoby sa zľakla (alebo z iných dôvodov) a nevstúpila do zasľúbenej krajiny Kanaán, ktorú mala na dosah po 40 ročnom putovaní. Rozdelila sa v dôsledku neznámej iniciatívy a začala neúprosná lustrácia, ktorá hádzala kamene na druhých, i keď sama nebola bez viny. Áno, ako sa neskôr ukázalo, takéto očisty v cirkvi nepriniesli ozajstné pokánie, ale rozdelenie, pretože politické očisty sú skôr nemilosrdné čistky. My potrebujeme inú obnovu - a to všetci bez rozdielu. A potom bude možnosť po ďalšom, 40 ročnom blúdení na púšti, predsa len vojsť do krajiny „Kanaán". Našťastie už 30 rokov máme za sebou.

V nedeľu, 17. novembra, na pozvanie predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, som sa zúčastnil z príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie Galakoncertu v novom Národnom divadle v Bratislave. Bol to pekný umelecký zážitok. Kiežby takýto zážitok mali všetci ľudia nielen v divadle, ale aj v osobnom a spoločenskom živote.

No realita je rôzna. A o jednej z nich spieval spevák Ivan Tásler. Slová piesne „Vo väzení väzni žijú, čakajú na amnestiu a ja čakám na slobode, kedy bude slušnosť v móde, čakám ako na deň súdny, kedy budú ľudia ľuďmi" myslím, že oslovili prítomných a vedú k hlbokému zamysleniu.

Áno, pokiaľ nenastane revolúcia lásky v našich srdciach, nebudeme prežívať tú pravú pohodu a slobodu. Ale, aby to nastalo, musíme vyhrať ten najväčší boj v dejinách, a to nad najväčším nepriateľom, ktorým je uzurpátor, diktátor, neviditeľná bytosť - Satan. A my všetci musíme podstúpiť tú správnu lustráciu, totiž priznanie sa, že sme s ním spolupracovali na tých hrozných tragédiách, ktoré sa v dejinách ľudstva stali. Len tak sa môžeme postaviť pod víťaznú zástavu slobody vo víťaznej spoločnosti, ktorou je Božie kráľovstvo.

To si želám a želám i vám, bratia a sestry, aby to už čím skôr nastalo. Aby sme zažili Božiu amnestiu a aby na slobode bola v móde slušnosť, spravodlivosť a láska.

You are here:   HomeSKNRočník 2019Sloboda znamená oslobodenie od Satana

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
01:37
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2255974

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri