Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 12 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 19. február 2020 Napísal: Augustín Bačinský Kategória: Ročník 2020
Prečítané: 228x
Vytlačiť

Tento svet, ako sme sa učili na náboženstve, je stvorený Božím Slovom, resp. dnešnou technickou rečou povedané - informáciou. A informáciami, slovami, tvoríme i my, ľudia, svoj svet.

Týmito rôznymi informáciami sme priam zaplavení a niekedy sa na nás valia aj ako ničiace tsunami. Áno, preto je nanajvýš nutné a zodpovedné rozlišovať dobré informácie od zlých. A to sa dá dosiahnuť aj za pomoci frekvencií, čiže nastavenia, naladenia sa na stanicu pozitívnych informácii, ktoré nám slúžia. Musíme sa vyvarovať škodlivým frekvenciám, ktoré sú častokrát rafinovane v „ovčom" rúchu ničiacimi predátormi hlavne našich duší, duchovného a kultúrneho života.

 

Na akých frekvenciách sme naladení a nasávame informácie počas dňa z médií či z okruhu našich známych? Koľko strávime času pred televízorom, aby sme sa práve v týchto dňoch pred voľbami dokázali zorientovať? Dostávame informácie, ktoré nám prinášajú radosť a pokoj, alebo v duchu, či nahlas nielen kritizujeme, ale i nepekne sa vyjadrujeme na stranu našich virtuálnych oponentov?

Koľko strávime času pred televíznymi obrazovkami sledujúc rôzne seriály, filmy, tzv. zábavné programy? A keby sme ich mali potom vyhodnotiť, priniesli nám dobré informácie potrebné pre náš život a výchovu našich detí, alebo to bola strata času, či dokonca nás zaplavili odporom až hnusom?

A koľko času sme naozaj strávili s hodnotnou knihou, pri čítaní Božieho Slova, a v rozhovoroch s blízkymi hlavne v rodine, aby sme upevnili naše zväzky a zažili rezonanciu lásky, radosti a pokoja?

Zamysleli sme sa nad tým, že prečo akosi nemáme dostatok času práve na tieto dobré, pozitívne informácie a chvíle? Našli sme vinníka, ktorý nás od toho odvádza a ponúka nám často v pekných obaloch tovaru iné relaxy či tzv. odpočinok, čo nám po ich použití prinesie frustráciu a možno i hnev a veľký nepokoj?

Hovorí sa, že čo človek je, tým sa stáva. Áno, platí to i v týchto spomenutých súvislostiach: čo pozeráme, čítame, o čom hovoríme a na čo myslíme, tým sa stávame.

You are here:   HomeSKNRočník 2020Slovami, informáciami tvoríme svoj svet

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri