Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 16 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 23. marec 2020 Napísal: Augustín Bačinský Kategória: Ročník 2020
Prečítané: 94x
Vytlačiť

Nie panika, ale metanoia – Udalosti, ktoré nás zastihli, môžu viesť k panike. Ale to by bolo nepochopenie tohto javu, pretože akokoľvek je táto situácia pre mnohých ťažká a zložitá, môžeme ju využiť v prospech nášho duchovného života.

Pred nakazením sa koronavírusom dávame si na tvár rúško. Ale čo si máme dať na ochranu pred duchovným koroavírusom, ktorým je hriech? A ten sa šíri naozaj rôznym spôsobom a na všetky strany okolo nás. Preniká cez naše zmysly do fyzického i duchovného tela. Napadá nás neviditeľne, ťažko ho zistiť nejakým výtermi a prístrojmi; jedine dôkladným spytovaním si svedomia a lustrovaním sa Božím Slovom.

 

Cez zmyslový orgán, ktorým je oko sa tento koronavírus šíri z hriešnych filmov kina či televízie, časopisov, yutube a iných technických vymoženosti. Podobne sa šíri i cez zmyslový orgán, ktorým je sluch, ale aj cez ďalšie. Je to naozaj veľmi vážne. Na to skutočne potrebujeme už karanténu, a to duchovnú karanténu. V rámci takejto karantény zintenzívniť náš duchovný život, prehodnotiť naše priority a hlbšie sa zamyslieť nad zmyslom nášho života. Tým potrebným rúškom je predovšetkým dávať si pozor na naše „ústa a nos", aby sme sami nešírili duchovný koronavírus v podobe hriešnych slov, nadávok či ohovárania a osočovania. A potom chrániť sa a strániť od zlých spoločenstiev, ľudí, ktorí by nás mohli „duchovne nakaziť".

Už spomínané Božie Slovo má byť nielen naším liekom, ale i duchovnou výživou, a hlavne potrebným svetlom pre budovanie našich zdravých manželstiev, rodín i spoločnosti ako takej.

A tak pôstna doba, ktorú prežívame, nech je i napriek týmto ťažkostiam, časom duchovnej radosti, pretože „metanoia", čas pokánia, zmeny života v duchu kajúcnosti, je čas milosti. To si ale musí zažiť každý sám, resp. sa o tom presvedčiť, že tieto slová sú pravdivé. V tomto svetle totiž uvidíme, že Boh ako náš dobrý Rodič nás netrestá, ale zachraňuje.

You are here:   HomeSKNRočník 2020Potreba duchovnej karantény

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri