Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 31 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 27. júl 2020 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2020
Prečítané: 366x
Vytlačiť

Námorník sa plaví moriami. Prežil už všetko – horúčavu, búrku, krupobitie, prepad pirátov, hlad... Mal i stratil nádej... No hoci je život niekedy aj veľmi ťažký, vždy verme, že na konci tunela príde svetlo. Len treba zachovať odvahu, byť čestný a statočný, byť dobrým námorníkom... A tak i náš námorník na obzore po všetkých trápeniach uvidel pevninu, nad jeho loďou zaškriekali čajky a on s pokorou a vďačnosťou vstúpil na pevnú zem.

 

Naše letné aktivity – Príbeh námorníka – sa dnešným dňom skončili. Vďaka daru Starokatolíckej cirkvi na Slovensku i ochote a práci našich dobrovoľníkov sme spoločne s deťmi priplávali do cieľa. Ako tá piatková plavba vlastne vyzerala?

Po stretnutí všetkých žralokov, rybičiek, víl i škriatkov sa deti rozdelili do skupín a overili si svoje znalosti. Veď vyskúšajte si to i vy, ktorá je najdlhšia rieka na Zemi? Ktoré jazero je najhlbšie na svete? Ktorý morský živočích vypúšťa v prípade nebezpečenstva atrament? Je to veľké, železné a vďaka tomu sa loď nepohne z miesta – čo je to? Miesto nohy má kus dreva, na ostrove býva, šatka okom prehodená, o zlate len sníva... A ešte ďalších spolu 40 otázok. Nuž, vedeli ste správne odpovede? Naše deti áno.

Potom správny námorník musí poznať koreniny, ktoré sa v minulosti na lodiach často prevážali. A tak deti skúšali podľa zraku, chuti i čuchu – kurkumu, korenie, rozmarín... I s touto úlohou si hravo poradili.

Keďže sme už posledným zápisom z denníka námorníka začali, nebudeme ho opakovať, no deti si vypočuli i poslednú časť o lodiach a plavbe na mori. Nie je to však všetko – prišiel nás opäť navštíviť náš ujo Jožko (Jozef Fiebig). Pútavo deťom rozprával o svojich zážitkoch z ciest Karibikom. Nehovoril len o pirátoch, ale spomenul im geografické fakty, zaujímavosti zo sveta rastlín i živočíchov, sveta zábavy a všelijakých zaujímavostí, ktoré sa v škole neučia. Veď deti na vlastné oči videli autentické fotky z Kuby, počuli o lanovej dráhe ponad džungľu, kŕmili s Jožkom raje i papagáje, na Jamajke navštívili Kokosy na snehu aj s ich bobom, ocitli sa pri pyramídach v Mexiku, prešli si hrad Harryho Pottera so všetkými atrakciami, z Floridy vzlietli až do vesmíru na vesmírnej lodi... Je toho tak veľa, čo sa deti z úst dobrého rozprávača mohli dozvedieť.

Navyše nás prišli navštíviť dvaja super bojovníci zo skupiny Handful. Predviedli nám ukážku historického šermu, deti naučili niekoľko základných pravidiel boja. Sú to skvelí doslova rytieri, za ktorých vďačíme Paťovi.

Deň sa však chýlil ku koncu a po našom poturnusovom bazáre vecí sme sa všetci zhromaždili pod prístreškom na jednej lodi. Každé dieťa dostalo svoje táborové tričko s nákrčníkom, ktoré si už po včerajšom výlete priniesli domov, retiazku s príveskom, aby im pripomínal našu plavbu, pexeso od pani Yvetty Samsonovej, ktorá spolupracovala s pánom Milanom Rúfusom a tento darček im s láskou bezodplatne venovala, sladkosť, aby si deti osladili život a pozvánku na cezročné aktivity, na ktoré vás všetkých srdečne pozývame.

Plavba skončila, loď zakotvila, deti i naši dobrovoľníci odišli do svojich domovov, náš Rytiersky dom opäť stíchol. Teraz nás čaká mesiac príprav na cezročné aktivity. Budeme opäť cestovať, no tentoraz v čase. Z praveku prejdeme postupne cez všetky časové obdobia do budúcnosti a preskúmame umenie, vedu, vynálezy, politiku... Čakajú nás hry, zábava, tvorenie, kopa zaujímavostí a prekvapení. No než ten čas príde, želáme vám všetkým krásne leto plné pohody, pokoja, radosti, kopy krásnych a veselých zážitkov! A tešíme sa na vás už v septembri.

Krásne leto všetkým!!!

Všetky správy z jednotlivých dní nájdete na http://rytiersky-rad-sv-gorazda.infoblog.sk/

https://www.facebook.com/rytierskyradsvgorazda/

You are here:   HomeSKNRočník 2020Správa z 2. turnusu letných aktivít Príbeh námorníka (20.7.2020 – 24.7.2020)

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.24-cll
Čas
12:15
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
13
Články
389
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
1959790

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri