Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 36 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 12. apríl 2022 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2022
Prečítané: 567x
Vytlačiť

Vzduch vonia prebúdzajúcim sa životom. Na stromoch i na zemi nesmelo kvitnú prvé kvietky. S vychádzajúcim slnkom počuť čarovný spev vtáčikov. Prichádza jar. Prichádza nový život.

Staré sa skončilo? Odumrelo? Áno, dá sa to tak povedať. Zima prikryla svojou perinou staré, odumreté, aby mohlo prísť nové, svieže a nádejné.

Ako je to v našich životoch? V mojom? V tvojom?

Pri pohľade na spoločnosť vidíme zväčša len biedu, žiaľ, nepokoje až vojny, lakomstvo, klamstvo a všetky možné neduhy. Je to ale niečo, čo už odumiera. Pri svojom stíšení dúfam, že všetko toto zlo odumiera i vo mne. I v mojom okolí. A naozaj v celom svete. A s otvorenými očami túžim snívať o všetkom novom, krásnom, spravodlivom. Po Božom kráľovstve prinášajúcom šťastie Nebeskému Rodičovi, ľuďom i mne.

 

No priznám sa sama za seba - nie je to jednoduché. Keď som čakala na narodenie našich detí, snívala som o nich. O ich modrých očkách, bezzubom úsmeve, o tom, ako budú rásť a povedia mi Mama, akí z nich vyrastú čestní a dobrí ľudia, ktorých život bude Bohu na slávu, im na spásu, nám rodičom radosť a svetu na osoh – ako sa modlí pri krste...

Nie, nevedela som, čo nás čaká a neviem to ani dnes, ale napriek vonkajšej neistote verím v krásnu budúcnosť budúcich generácií.

Tak v čom je to iné, keď ide o vzťah mňa a tohto sveta?

Keď mali byť zničené mestá Sodoma a Gomora, Lót so svojou ženou a dcérami z nich mali možnosť odísť. No nemali sa obzerať... Neodohráva sa dnes podobná situácia vo svete, v našom okolí? Nemyslím vôbec nejaké fyzické ničenie miest prírodnými či inými katastrofami. Mám na mysli, že podobne ako Lót a jeho rodina i my sme vyzvaní opustiť starý svet. Svet starého, egoistického myslenia. A dostali sme možnosť hľadieť v ústrety zrodu novej spoločnosti. Novému začiatku. V ústrety Božiemu kráľovstvu na zemi i v nebi a života v ňom.

Dúfam však, že sa neobzrieme dozadu... Ani ja, ani ty, ani my...

Nebojme sa veriť Bohu, ktorý pre nás pripravil nový svet. Svet plný bezpečia a pravej istoty. Starý svet nezahynie za minútu. Nový svet nezačne fungovať naplno zo dňa na deň. Budú vedľa seba existovať v paralelných rovinách. Kde sme teda teraz my? Aký život chceme žiť?

Myslím, že tak ako pri očakávaní dieťaťa a jeho narodení máme sny o jeho dobrom živote i napriek tomu, že netušíme, čo nás všetkých v budúcnosti čaká, tak môžeme snívať i o novom rodiacom sa svete Lásky a Pokoja. Nemusíme mať strach ani obavy. Nemusíme smútiť za starým. Ale naopak – môžeme snívať s otvorenými očami a odvážne hľadieť v ústrety novému Božiemu svetu.

You are here:   HomeSKNRočník 2022Zrodenie

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
00:26
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
454
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2171199

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri