Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 81 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 31. august 2022 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2022
Prečítané: 589x
Vytlačiť

„Mami, akou známou osobnosťou by si chcela byť, keby si si mohla vybrať?" jedného dňa sa ma opýtal môj deväťročný synček. Neváhala som a povedala som mu:
„Samou sebou. Tvojou mamou, ockovou manželkou, dcérou svojich rodičov, sestrou svojich sestier... Som vďačná za každý okamih môjho života – radostný i ten ťažký.
Každý z nás je totiž dôležitý tam, kde je. Sme ako kúsky mozaiky. Obraz, ktorý Nebeský Rodič skladá z osobnosti každého jedného z nás na tejto zemi i v duchovnom svete, by nebol úplný, keby niekto z nás vypadol. Presne ako farebná kocka z obrazu mozaiky."


Možno nás niekedy prepadnú chvíle, kedy sa nostalgicky zahľadíme do minulosti a pomyslíme si, ako bolo kedysi dobre. Možno hľadíme v ústrety budúcnosti a obávame sa toho, čo má podľa politikov a analytikov prísť - v oblasti zdravia a chorôb, zdražovanie, vojny, nepokoje, chaos... Možno si niekedy želáme byť niekým iným či niekde inde. Možno zatúžime po tom, aby bolo zas tak dobre ako kedysi. Ale poviem vám pravdu – na tomto svete ešte dobre nebolo.
Prečo? Ešte nikdy totiž medzi ľuďmi nevládla Pravá láska. Ešte nikdy nebola založená žiadna spoločnosť na Božích princípoch. Žiadna ešte nefungovala podľa Jeho zákonov – zákonov Lásky, pokoja, mieru a šťastia. Tak ako môžeme túžiť po minulosti? Nie, netúžme po nedokonalosti.
Ak máme niekam obrátiť svoj zrak, tak potom na základe minulosti a našich zlyhaní v nej sa z nej poučme a na základe našich dobrých skutkov sa z nej povzbuďme. Potom sa pozrime na budúcnosť, ako má vyzerať – snívajme Boží sen o Božom kráľovstve medzi nami. Nie, nesnívajme sen ľudský. Ľudia sa mýlia. Všetci. Len náš Nebeský Rodič má v srdci to pravé šťastie, ktoré môžeme nájsť i vo svojich srdciach. Iba jednota s Ním nám umožňuje vidieť veci Jeho očami a cítiť Jeho pocitmi.
A na záver – pozrime sa na to, kde sme teraz. Kde som Ja? Pozrime sa na prítomný okamih. Žijem predsa Tu a Teraz. Nikde inde a nikdy inokedy. Moje Teraz rozhoduje o tom, čo urobím s minulosťou a ako bude vyzerať moja budúcnosť. Moje Tu je môj svet a na mne záleží, ako ovplyvním svoje okolie.
Moje myšlienky majú vplyv na mňa a na svet. Každý okamih je teda dôležitý.
Tieto dni pozeráme s deťmi Pána prsteňov od J.R.R. Tolkiena. Je to výnimočný spisovateľ.
Jedna z jeho mnohých hlbokých myšlienok je: „Sme zodpovední za čas, ktorý máme k dispozícii."
Je to krásna myšlienka – prijať svoju každodennú situáciu a v nej sa bezpodmienečne upriamiť na Boha, Jeho tvár a Lásku. Žiť naplno pre svojho Nebeského Rodiča a všetok čas investovať preňho, pre vytvorenie Jeho kráľovstva na tejto zemi a v duchovnom svete a zjednotenie sa s Ním. Na iné niet času. No ak prijmeme túto skutočnosť a zrušíme vonkajšie strachy, potom sa vyriešia všetky naše problémy. Zmiznú všetky naše obavy i pochybnosti a ostane nám v živote len láska, pokoj a radosť z jednoty s Ním.

You are here:   HomeSKNRočník 2022Sme zodpovední za čas, ktorý máme k dispozícii

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
03:42
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2256237

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri