Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 56 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 21. september 2022 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2022
Prečítané: 567x
Vytlačiť

Kto sleduje správy v televízii, v rádiu či na internete, môže ľahko prepadnúť niektorému zo strachov, ktoré sa z týchto médií šíria ako mor.

Je potom jednoduché zabudnúť na to, prečo sme na tomto svete. Otec Augustín hovorieval: „Každý prichádza na svet so svojím vlastným poslaním. A to treba poznať a naplniť.“ Je to len našich 5% zodpovednosti, ktorú máme. Zvyšok má na starosti Boh. To, že sa ráno zobudíme, to, že sa Zem točí okolo svojej osi na svojej dráhe, to, že svieti Slnko, to, že mi v žilách prúdi krv a bije srdce... To všetko je Božie úsilie, aby som ja mohla - mohol začať nový deň, v ktorom sa budem snažiť naplniť svoju vlastnú zodpovednosť.

 

Napriek tomu máme tendenciu robiť si starosti a žiť v strachu o to, čo bude zajtra, o pár rokov; ako zabezpečiť svoju rodinu, seba samého, aby mi - nám nič nechýbalo.

Z vonkajšieho sveta na nás doliehajú strachy prameniace z informácií o nestabilnej politickej situácii, neskutočnom zdražovaní, nepokojoch, chorobách, smrti... A tak opäť zabúdame na svoje poslanie. Na to, že ho máme hľadať, spoznať a naplniť. Aké ale je?

V podstate je naše spoločné. Len každý má inú formu jeho prejavu a teda i naplnenia podľa situácie, v ktorej sa nachádza. Je to: „Hľadajte však najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť...“ (Mt 6,33)

Najskôr riešme existenciálne otázky a potom sa existenčné vyriešia aj akoby samé. Len nebuďme ustarostení. Tým zatvárame svoje srdcia Božiemu riešeniu všetkých problémov. Teda naopak, otvorme sa Božiemu Slovu, ktoré má jediné silu viesť nás správne životom. Veď v pokračovaní citátu vidíme prísľub: „...a toto všetko sa vám pridá.“

Často máme svoje koncepty, ako sa veci majú poriešiť. Aké je to jediné správne riešenie problémov mojich, susedových či celosvetových. Do centra diania kladieme svoje ego. Či už čisto seba alebo pod zámienkou starostlivosti o svojich blízkych svoju rodinu a okolie. No Boha a Jeho pravú Lásku, Jeho Slová, hoci aj prísne, kladieme do ústrania. A nedarí sa nám. Trápime sa a prepadáme smútku až depresii. Svet sa nám pod rukami rozpadá a my nechápeme, prečo.

Ale veď už vieme. Vo svojich srdciach počujeme Božie volanie k Sebe, do nášho vnútra, kde je On sám. Stačí načúvať, hľadať Božie Slovo, žiť podľa Neho a naše poslanie bude o to jednoduchšie spoznať i naplniť.

Na vlastnej koži som zistila, že ak dovolím Bohu prejaviť sa a konať v mojom živote, začnú sa diať zázraky. Verím, že to platí pre všetkých.

You are here:   HomeSKNRočník 2022Starosti a radosti

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
12:08
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2220505

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri