Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 54 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 21. december 2022 Napísal: Mgr. Vlastimil Šulgan Kategória: Ročník 2022
Prečítané: 591x
Vytlačiť

Prechádzal som večerným mestom a hoci som mal namierené domov, nijako som sa neponáhľal. Plnými dúškami som totiž do seba nasával atmosféru blížiacich sa sviatkov, ktorú bolo doslova až hmatateľne cítiť z každej ulice, obchodu i okna domácnosti.

Zaujal ma jeden z obchodných výkladov a tak som sa pri ňom zastavil. Uprostred totiž stála nádherná živá jedľa vyzdobená na ľudový spôsob, pod ňou bol rozprestretý pôvabný a živo pôsobiaci betlehem; úplne hore tmavá umelá obloha z množstvom žiariacich hviezd a priamo v jej strede veľká kométa namierená svojim chvostom priamo doprostred betlehema, kde stáli jasličky. Čím viac som pozoroval túto scenériu, tým viac sa kdesi z mojej hĺbky vynáral pocit, ktorý som kedysi ako dieťa vždy intenzívne prežíval počas Vianoc.

 

Tak som bol zaujatý svojimi pocitmi, že som si ani nevšimol, že nejaký čas tento výklad už nepozorujem sám, pretože vedľa mňa stál nejaký neznámy muž. Zaregistroval som ho až vtedy, keď sa mi zrazu prihovoril: „Prepáčte, mohol by som sa vás niečo opýtať?“ Ja som odpovedal, hoci som zrak nevedel od výkladu odtrhnúť: „Pravdaže, nech sa páči.“ A on pokračoval: „Chcel by som len vedieť, či tento rok budú sviatky.“ Vtedy som sa na neho prekvapene pozrel, hľadajúc v jeho tvári nejaký náznak irónie, ale nič – jeho oči boli celkom vážne a uprene sa na mňa dívali. Nevedel som, čo si mám o tom všetkom myslieť a tak som mu s neskrývanou nevôľou v hlase odpovedal: „Či budú tento rok sviatky? Veď sa pozrite okolo seba – všetko je vianočne vyzdobené, toť, z neďalekého supermarketu zaznieva známa ľudová koleda, ľudia nakupujú darčeky, v mnohých oknách už vidieť žiariť stromčeky, teda sviatky zrejmé budú! Alebo máte iný názor?“ On mi na to len pokojne odpovedal: „Ja som sa vás nepýtal na vianočnú výzdobu, vianočné koledy, darčeky a stromčeky. Ja som vás len pýtal, či tento rok budú sviatky.“ A bez pozdravu sa náhle pobral preč. Uprene som ho pozoroval, až kým sa za najbližším rohom nestratil v jednej z množstva mestských ulíc.

Ten zvláštny muž sa mi teda stratil z očí, avšak jeho otázka ma už neopustila. A kým som došiel domov, tak som pochopil – isteže, za pár dní spolu s manželkou i deťmi si vyzdobím krásny vianočný stromček, postavíme si betlehem, na okná upevníme farebné svetlá, napečieme vianočné pečivo, pripravíme sviatočný štedrovečerný pokrm a budeme čakať na vianočné darčekové prekvapenia, avšak napriek tomu to s tými sviatkami také jednoduché nebude. Totiž to, či sviatky naozaj budú, bude záležať len na tom, či konečne pochopím a srdcom prijmem tú pravdu, vďaka ktorej Vianoce získavajú svoje neodolateľné čaro a príťažlivosť.

Veľmi presne a pritom len pár vetami túto pravdu vyjadril evanjelista Ján, keď hneď v úvode svojho evanjelia píše, že pred dvetisíc rokmi prišlo na svet svetlo, aby prežiarilo všetky tmy, avšak tie tmy ho neprijali. A tak to, čo vo mne dnes malo hrdo stáť na svetle, sa len zahanbene krčí vo tme, to čo sa malo v nádeji radovať, si len zúfa a blúdi v bezvýchodiskovom kruhu a to, čo malo byť bohato otvorené pre blížnych, sa zatvára aj pred samým sebou a v osamotení pomaly umiera. Môžem teda okolo seba rozsvietiť tisíce sviečok, svietidiel a hviezdičiek, ale ani jedna z nich mi nedokáže zažiariť do tej najhlbšej tmy v mojom srdci. Nájdem teda dostatok sily, ale aj odvahy, aby som v sebe tento rok nechal konečne zažiariť to svetlo, ktoré tu na mňa už dvetisíc rokov čaká?

You are here:   HomeSKNRočník 2022Tajomné stretnutie

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
11:57
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2220493

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri