Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 22 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 08. február 2023 Napísal: Daniela Nešťáková Kategória: Ročník 2023
Prečítané: 306x
Vytlačiť

Muž a žena. Dve duše, ktoré majú dar a potenciál dať život. Dve duše, ktoré keď sa stretnú v ten správny čas na tom správnom mieste a za správnych okolností, dokážu vytvoriť niečo tak silné a božské, čo môže vyvrcholiť jedine vo sviatostnom zväzku manželskom.

 

Ale kto je to vlastne manželka? A kto je to manžel? Nie sú to len dve škatuľky s nadpismi „muž“ a „žena“. Je to niečo omnoho viac komplexné. Manželka je pre manžela svetlo, ktoré ho každý deň navádza von zo šerého tunela plného povinností a problémov. Je to jeho maják, ktorý ho privedie v bezpečí vždy domov. Manžel je pre manželku zasa niečo, ako ten útes, na ktorom maják stojí. Odráža všetky vlny, ktoré sú schopné jej ublížiť. Tvorí pevný základ pre maják, ktorý môže bezproblémovo stáť a žiariť. Jeden bez druhého by boli ničím. Spolu však dávajú zmysel. Spolu dokážu veľké veci, nielen pre seba, ale aj pre okolitý svet. Roznášať radosť, predávať svetlo, starať sa o to, aby aj iní našli tú božiu pevninu, ktorá je pre nich tak dôležitá.

Manželstvo nie je len žena po boku muža. Nie sú to len dvaja ľudia, ktorí spolu postavia dom, držia spoločnú kasu, nerozlučne sa držia jeden druhého. Sú to duše, ktoré majú spoločné molekuly, spoločné atómy. Je to jeden nebeský človek, ktorý sa skladá z dvoch tiel. Sú to dve mysle z jednej hmoty. A keď je táto hmota presýtená láskou, oddelí sa z nej tretí kúsok, ktorý sa zhmotní do nového života. A ak je lásky aj tak až príliš, môže sa táto hmota kľudne oddeliť ešte raz. A potom možno znova, a znova.

Manželstvo je zväzok pred Bohom, no treba si uvedomiť, že je to aj zväzok dvoch duší. Zväzok natoľko silný, že dáva človeku tú najväčšiu slobodu, akú si dokáže predstaviť. Slobodu byť človekom, ktorý je prínosom ako pre ľudí, tak hlavne pre Boha. Slobodu, ktorá má prinášať šťastie, stabilitu a pochopenie. A čo je najdôležitejšie, je to zväzok, ktorý prekračuje akýkoľvek pozemský život. Pretože spojenie dvoch duší nekončí ani smrťou.

"Zaslúžiš si byť chránená a opatrovaná a presne to ja budem robiť, až do skonania celého sveta, až kým sa posledný atóm v tomto vesmíre nerozpadne. Budem ťa milovať až kým posledný kúsok mojej duše nezanikne v prázdnote tohto vesmíru. Slová nedokážu vyjadriť, čo pre mňa znamenáš. Nikto by tomu nerozumel. Ty si bola stvorená pre mňa. Boh chcel, aby sme boli spolu. Od počiatku vekov až po samotný koniec, nech už sme mali akékoľvek množstvo predchádzajúcich a budúcich životov, my sme si súdení byť spolu, v každom jednom."

You are here:   HomeSKNRočník 2023Nie je zväzok ako zväzok

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.24-cll
Čas
03:20
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
449
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2144616

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri