Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 93 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 13. marec 2023 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2023
Prečítané: 577x
Vytlačiť

,„Slovo sa stalo telom – teda človekom, Ježišom Kristom..." Možno tieto slová znejú skôr vianočne v čase pôstu a pôstneho pokánia. No sú nadčasové z pohľadu histórie i z pohľadu akéhokoľvek obdobia v živote človeka. Existuje tu totiž pokračovanie týchto slov pre naše dni slovami otca Augustína: „Avšak chce sa stať človekom, každým z nás."
„Slovo sa stalo človekom, Ježišom Kristom... Avšak chce sa stať človekom, každým z nás."
V čase, kedy končí zima, mrazy a ľady sa roztápajú, príroda prebúdza život, ktorý dosiaľ tíško spal. Vidno drobné púčiky jarných kvietkov, na konárikoch stromov a kríčkov. Dokonca prvé nesmelé kvietky. A my? Ak naše mysle a srdcia driemu pod prikrývkou nevedomosti, strnulosti a žijú životom uväzneným v zažitých neživých konceptoch, alebo možno kritiky druhých, obviňovania a zlých návykov – nie je možné tieto negatíva prirovnať k štipľavému mrazu či ostrým hrotom ľadovcov, ktoré zraňujú nás samých i druhých?


Čo môže zobudiť pravý život v nás? Nepochybne je to Svetlo Božej lásky presne ako na oblohe žiariace hrejivé Slnko. Keď sa otvoríme Božej láske prostredníctvom Jeho Slova, uvidíme svoju špatnosť, nečistotu našej duše. Pocítime žiaľ nad zlým, čo sme vykonali, s čím sme sa zjednocovali. Vtedy budeme túžiť po obmytí nášho srdca. Vtedy zatúžime po pravom pokání. Pokánie – výzva týchto dní v pôstnom období.
Možno zažívate v hĺbke svojho ja zmätok, možno negatívne pocity, možno prázdno, niečo ako mráz vnikajúci až do špiku kostí. Verte, že môže prísť jar. Tá jar - to je zmena. Je to otvorené srdce Božiemu Slnku lásky, ktoré roztopí i zamrznutý sneh. Odvrhnutie zlého života, ktorý sme žili doteraz a odvaha prijať výzvu do neznáma – do neznámeho Božieho sveta pokoja a šťastia. Zabudnime na myšlienky, že nie sme dosť dobrí pre dobro. Boh chce objať každého jedného z nás. Chce žiť v živote každého jedného z nás. Chce, aby sme sa všetci bez rozdielu stali Jeho Slovom.
Okrem ľútosti preto hľadajme i cestu do Božieho srdca skrze modlitbu a pravý, čistý život. Tú cestu, ktorá z nás urobí pravé Božie deti. Tých, o ktorých hovoria slová: „Slovo sa stalo človekom, Ježišom Kristom... Avšak chce sa stať človekom, každým z nás."
Nech v našom živote znejú slová sv. Augustína: „Nespokojné je moje srdce, kým nespočinie v Tebe, Bože." I tie, ktoré vypovedal otec Augustín ako doplnenie Božieho pohľadu: „No nespokojné je i Božie srdce, pokým nespočinie v nás." A keď sa toto všetko naplní, náš svet sa zmení na Božie kráľovstvo. Nebeský Rodič i človek budú zjednotení.

You are here:   HomeSKNRočník 2023Slovo sa stalo človekom i dnes v pôstnom období

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
01:55
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2256015

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri