Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 61 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 10. august 2023 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2023
Prečítané: 1549x
Vytlačiť

Nie, svet nie je taký, aký by sme si ho predstavovali. Odmalička snívam s otvorenými očami o svete plnom šťastia, lásky a pokoja. O svete radosti. O svete, kde každý robí to, čo ho baví a napĺňa. A či je to dnes tak? Každý nech povie sám za seba.
No sčasti objektívne – malé deti Musia chodiť do škôlky, ba niektoré už i do jaslí, pretože ich rodičia Musia chodiť do práce, aby zarobili na živobytie. A hoci to niektoré detičky teší, nájdu sa i také, ktoré si materskú školu odplačú. Moji drobci v čase ich drobnosti chodili do škôlky len na dopoludnie. Verila som, že kolektív iných detí bude pre nich prínosom. Ale plakali. Až moc, keď to na nich prišlo. Lenže tak je nastavená spoločnosť vôkol mňa – chodiť do škôlky sa proste patrí. A posledný predškolský rok sa proste Musí. Musí – kvôli získaniu predškolských návykov, vedomostí a zručností. Myslím si však, že väčšinu práce sme si aj tak odbili doma. Kreslili sme, písali, učili sa písmenká, slabiky, čítali sme... Pre mňa to bol jeden nádherný hektický čas naplnený objavovaním darov mojich darov v podobe šikovnosti mojich detí. Je krásne prehadzovať ceruzku do správnej polohy v neohrabanej rúčke. O to zaujímavejšie je byť pravákom a prehadzovať najskôr vo vlastnej hlave a potom v rúčke ľavorukého dieťaťa tento nebezpečný nástroj. Je nervy berúce dookola slabikovať a určovať hlásky na začiatku a zas na konci slov a slabík. A čo tak naučiť sa správne vyslovovať zákerné hlásky typu r,l,k...? Namiesto Mikuláš vysloviť Mituáš, Raťafák plachta ako Uaťafák puachta, ja chcem sirup iba ja pirut a čo je to ideme do kouesa ísť namiesto ideme do lesa! A kopec iných breptov maličkých i starších hlávok snažiacich sa pochopiť dospelácke myslenie.


A tak prešiel plač v šatni či pod stolom učiteľke pri nohách. Deti sa naučili na svojej úrovni samostatnosti.
A prichádza ďalšie Musím. Musíš chodiť do školy. V Brne na Biskupskom gymnáziu som sa na hodine fyziky okrem výroku „Zívanie je nákazlivejšie ako cholera" stretla s hláškou „Nič nemusíš, len zomrieť musíš." A je to tak. V podstate. Keď sa ma dnes deti opýtajú otázku: „A to musím?" odpoviem im slovami môjho profesora: „Nie, nemusíš. Iba zomrieť musíš."
A ďalšia obľúbená otázka je: „A na čo mi toto v živote bude?" Priznám sa, že tejto téme sme venovali na našich cezročných aktivitách celý školský rok. V živote sa v skutku zíde len pár vecí, ktoré sa v škole naučíme. Tými podľa mňa najdôležitejšími je disciplinovanosť, vytrvalosť, schopnosť prekonávať prekážky, komunikácia s ľuďmi rôznych pováh a názorov, aj keď s nimi nesúhlasíme, stáť si za svojím názorom, aj keď väčšina razí svoju predstavu o správnosti riešenia hlavne morálnych zásad a zopár drobností z vyučovacích predmetov. V podstate je to len malé percento, pretože život nás naučí oveľa viac. Škola len vytvára predpoklady, môže nás určitým smerom nasmerovať, upútať našu pozornosť. Zvyšok je ale vždy len na nás.
A tak to smutné „Musíš, Musím" vlastne len pokračuje ďalej. Keď – Musím chodiť do práce, zabezpečovať dostatok finančných prostriedkov pre fungovanie rodiny, starať sa o členov mojej rodiny – žehliť, prať, upratovať, variť, behať na krúžky... Proste vykonávať nejakú činnosť. Veď „Komu sa nelení, tomu sa zelení."
Čo tak to ale všetko zmeniť a zo slova Musím urobiť slovo Túžim? Slovo túžby naplnené radosťou a objavovaním ako napr. moje pri učení detí v láskyplnom prostredí domova.
Túžim žiť šťastný život, v ktorom sa nebudem stresovať z toho, či peniaze na živobytie vystačia na hypotéku a potraviny, plus náklady na školy pre deti.
Túžim, aby deti robili v živote to, čo ich bude baviť a čím budú prospešné pre svet, v ktorom budú žiť.
Túžim po tom, aby tento svet bol Božím kráľovstvom pravej nefalošnej lásky, nesebeckého šťastia a mieru.
Túžim po naplnení túžob, ktoré sa ukrývajú hlboko v mojom srdci spolu s mojím prvým a najzákladnejším ja - mojou vnútornou podstatou a životodarnou energiou podobajúcou sa Slnku – s Bohom, Nebeským Rodičom.
Zmeniť Musím na Túžim, stopu lásky zanechať v každom skutku tejto školy života vo fyzickom svete. A tvoriť...

You are here:   HomeSKNRočník 2023Zmeniť Musím na Túžim - z knihy Stopy mojich lások a iné poviedky

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.3
MySQL
5.5.5-10.11.8-MariaDB
Čas
13:46
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
457
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2336482

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri