Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 53 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 16. november 2023 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2023
Prečítané: 428x
Vytlačiť

Možno sa vám zdá, že sa svet príliš nemení. Že je stále taký istý. Dobrý či zlý, podľa situácií, v ktorých sa najčastejšie nachádzate. Alebo sa mení príliš rýchlo. Novinky vo svete technológií, katastrofy vo svete zapríčinené ľuďmi alebo spôsobené prírodnými zmenami apod.
Ale v podstate je to s nami ako s maličkými deťmi. Deti majú totiž jedinečnú schopnosť napodobňovať svoje vzory. Sú ako zrkadlá. Zrkadlá nášho – rodičovského – správania. Svet je takým naším dieťaťom. My sme jeho rodičmi. Podľa toho, akí sme, taký je obraz sveta, v ktorom žijeme.


Čo prijímame do svojich sŕdc? Je v nich láska a pokoj? Je to Boh? Alebo je to nešťastie, sklamanie zo seba samého, strach, hnev? Je to Satan?
To, čo v nich ukrývame, sa zrkadlí vzápätí v našom správaní, v našich skutkoch a buďme sebakritickí – i v našich najskrytejších myšlienkach.
Vôkol seba a teda vlastne i v sebe vidíme veľa protikladov a konfliktov. Týkajú sa bezvýznamných udalostí u jednotlivca až po rodiny, rasy, národy, svet.
Hnevlivosť a sebectvo – napr. tieto hriechy sa postupne vylievajú zo srdca muža či ženy, zaplavujú ich rodinu, národ a v konečnom dôsledku, keď sa nahromadia u viacerých im podobných ľudí, môžu spôsobiť až vojnové konflikty. Nepreháňam. Vidíme to predsa sami.
Skúste malý experiment. Usmievajte sa a pozdravte každé ráno na človeka, ktorý okolo vás chodí zamračený. Uvidíte, že časom sa jeho pohľad zmení a začne sa usmievať i on. Alebo krátkodobejší pokus, ak máte odvahu: začnite sa zo srdca nahlas smiať v autobuse. Uvidíte, že tie zamračené a vážne tváre sa rozjasnia a mnohí sa k vám i pridajú. Keď sa takto dokáže šíriť radosť a smiech, prečo nie zlo? A všetko to predsa len začína „len" od jednotlivca...
Ľudia si večne kladú otázky typu: „Prečo sa deje toľko zlých vecí? Prečo trpia nevinní? Kto je za všetkým tým nešťastím? Čo je dobro? Čo je zlo?" Nepoznáme pôvodné štandardy, štandardy dobrého srdca, a preto všade vládne chaos. Všetko sa nachádza na konci svojich možností...
Celú známu históriu sa ľudstvo trápilo. Tisícky rokov pretrvával ukrutný boj medzi Bohom a Satanom. Boh sa snažil zachrániť ľudstvo, ktorému vládol Satan.
A tak, čo či kto je Zlo? Kto či čo je Satan? Kde sa ukrýva, aby sme ho mohli z nášho sveta vyhnať a žiť šťastne?
Odpovede už sú tu. Úplné Božie Slovo nám na tejto ceste odhalenia a oslobodenia dáva Svetlo. Načakajme na druhých, ale začnime od seba. Modlime sa a žime s Božím Slovom. Vyžeňme Satana, Zlo, zo svojich sŕdc. Vyprázdnime srdcia, aby do nich mohol vstúpiť Boh. Otvorme svoje srdcia a nechajme pôsobiť Božiu liečivú a uzdravujúcu silu.
Pýtajme sa Boha každý deň, čo preňho môžeme urobiť, aby bol šťastný?
Potom budú zrkadlom našich duší šťastné tváre nás samotných, našich blízkych i celého sveta.

You are here:   HomeSKNRočník 2023Obraz sveta ako nášho dieťaťa

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
13:56
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2220672

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri