Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 71 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 22. máj 2024 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2024
Prečítané: 136x
Vytlačiť

V mene pravdy sa ľudia čím ďalej tým viac nenávidia.
Vo väčšej miere na seba útočíme nielen fyzicky, ale hlavne verbálne. Každým dňom viac a viac. Kruto a neľútostne obhajujeme svoju pravdu a bezohľadne ubližujeme druhým. Naše myšlienky sa zhmotňujú v podobe slov, slová v podobe skutkov.
Slová plynú z našich úst, spod našich rúk na papier či do online sveta. Rozsievajú nevraživosť do sŕdc adresátov. Skutky v podobe útokov potom bolia. Všetko je to však len obraz nás samých. Nie toho druhého vedľa. Veď len to, čo je v mojom srdci, dávam ďalej svetu. Poukazujem na neprávosť a nespravodlivosť? Akou formou? Takou, že blížneho len kritikou bičujem svojou vnútri nahromadenou zlobou a krivdou?
Nezdá sa vám, že sa história zas len opakuje? Mnohé národy, kmene, celé rody a napokon zas len jednotlivci obhajovali svoju pravdu i za cenu smrti svojich protivníkov.
Áno, v prípade boja za svoju pravdu sa z nás nakoniec stávajú protivníci, ba dokonca nepriatelia.
Ale aká je to potom takáto pravda? Vari pravda je tá, ktorá ľudí zabíja alebo minimálne zraňuje fyzicky či duchovne?
Nie. Naša pravda nie je Božou pravdou. Tá Božia je totiž vždy spojená s láskou a konečnou jednotou všetkých v centre s Nebeským Rodičom v pokoji a mieri.


Ešte pred niekoľkými rokmi, keď mi otec Augustín povedal, že je čas, kedy sa dobro oddeľuje od zla a toto rozdelenie sa stáva viditeľným, ja som to nevidela. No pozrime sa dnes okolo seba. Tu už naozaj niet Nič skryté.
Všetky naše myšlienky sa zhmotňujú. Všetky naše slová prechádzajú v činy... Aké je teda naše srdce, ktoré sa zjavuje ako viditeľné?
Príliš sme sa upriamili na vonkajší svet a voči duchovnému ostávame nevnímaví. A pritom on je ten, ktorý je rozhodujúci. Antoine de Saint-Exupéry to vo svojej drobnej knižočke Malý princ vystihol: „Dobre vidíme iba srdcom, to hlavné je očiam neviditeľné."
Poukazujeme na vonkajšiu pravdu – pravdu sveta – sveta politiky, sociálnej spravodlivosti, zdravia apod., ale Božia pravda ostáva našim očiam neviditeľná.
A ak nám predsa zažiari do očí v podobe krásy alebo ťažkostí, ktoré nás v našich životoch stretávajú, oslepení sa od nej odvraciame so slovami, ako nás oči zaboleli – ako nás zabolelo naše srdce, keď sa stretlo s pravou Božou láskou. Lebo ona je tá, ktorá odhaľuje naše slabosti a hriechy a tým nás ukazuje takých, akí sme – hriešnych, zraniteľných, ubolených našim vlastným spôsobom života.
Ale nebojme sa – je tu liek na našu slepotu! Je tu liek na všetky naše bolesti – osobné i tie spoločenské. Je to ale liek častokrát horký. Je to totiž Božia pravda v podobe Božieho Slova. Nebojme sa ju hľadať, prijímať a žiť, hoci nás obnažuje! Pretože len ak spoznáme zlo vo svojom srdci, budeme ochotní prijať liek Božej lásky a pravdy a uzdravíme sa...

You are here:   HomeSKNRočník 2024V mene pravdy

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.27
MySQL
5.5.5-10.11.7-MariaDB
Čas
03:26
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
456
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2256199

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri